Skip to content

Paris’te sıradışı bir müze!

 

Paris’in sıradışı müzesinde. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’te sıradışı bir müze: Sanatlar ve Meslekler Müzesi.. Şehrin orta yerindeki bu mekan, birbirinden ilginç icatlarla, insanlığın bilimsel geçmişinin eğlenceli bir özeti adeta. İçinde yer aldığı yapı ise, müzenin kendisi kadar ilginç!. Mucitlerin ve gelişme maceracılarının izinde.. Bilimsel mirasın keşfinde…

Aslı Ulusoy-Pannuti

Her biri birbirinden görkemli anıt yapılarının yanı sıra, kimisi konusuyla şaşırtan birbirinden ilginç müzelerin şehridir Paris. İşte onlardan biri Türk turistin pek bilmediği, başta Fransızlar olmak üzere Avrupalı turistin merakla geldiği bir mekandır: Sanatlar ve Meslekler Müzesi. 1794 yılında rahip Gregoire tarafından oluşturulan Sanatlar ve Meslekler Milli Konservatuvarı bir teknolojik inovasyon müzesi. 2000 yılından baştan aşağı yenilenen müzede 2400’den fazla icat sergileniyor.

Birbirinden ilginç bölümler!

Aslı Ulusoy-Pannuti

Sanatlar ve Meslekler Müzesi’ndeki büyük koleksiyon toplam yedi bölüme ayrılmış. Bilimsel araç gereçler, Materyaller, Enerji, Mekanik, Yapı, İletişim ve Toplu taşıma araçları

Bu bölümler de kendi içinde çeşitli başlıklara ayrılmış. Mesela Bilimsel araç gereçler bölümünde şu başlıklar var: 1750 öncesine tarihlenen, ‘İnsanoğlu dünyanın boyutlarını alıyor’. 1750-1850 arası ‘Netliği arama’, 1850-1950 arası ‘Şişedeki evren’, 1950 sonrası ‘Sonsuzluğun sınırlarında’.

Mekanın bir ilginçliği de müzenin bir bölümünün eski bir kilisenin içinde yer alması. Bu bölümde tarihe ‘Foucault’un sarkacı’ olarak geçen, dünyanın döndüğünü kanıtlayan düzenek ile eski otomobiller, uçaklar yer alıyor.

Paris’teki bilim müzelerinden belki de en ilginci olan Sanatlar ve Meslekler Müzesi’ni bireysel olarak gezebileceğiniz gibi, rehberli geziler ve çeşitli etkinlikler eşliğinde de gezebiliyorsunuz. Müzede bilimsel gelişmelere meraklı herkese ilginç gelebilecek, sekiz dilde çeşitli rotalar da belirtilmiş. Müzede geçici olarak açılan sergilerin de birbirinden ilginç olduğunu belirtelim. O ilginç sergilerden biri için tıklayınız.

Sanatlar ve Meslekler Müzesi’nde çektiğim diğer kareler:

Aslı Ulusoy-Pannuti

Aslı Ulusoy-Pannuti

Aslı Ulusoy-Pannuti

Aslı Ulusoy-Pannuti

Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.