Skip to content

Paris’te ünlüler geçidi!

Trump, Merkel, Holland yan yana.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’te, dünyanın her yerinden rengarenk ve ünlü portrenin yan yana dizildiği, gerçeğinden neredeyse ayrılamadığı bir masal mekan: Paris Grevin Müzesi!

Marilyn Monreau da Paris’te!. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Operacı Pavarotti ile Callas. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’te, dünyaca ünlü futbolculardan film yıldızlarına, siyasetçilerden pastacılara aklınıza gelebilecek her türlü ünlünün olduğu bir balmumu müzesi olduğunu biliyor musunuz? Herkesin İngiltere’deki versiyonunu bildiği Paris Grevin Müzesi, başta Fransız olmak üzere dünyanın dört köşesinden yıldızın geçit yaptığı bir anıt müze adeta!.

Müzeye girişte öncelikle kendiliğinden değişen bir dekorla ışıkların sürekli yanıp söndüğü ilginç bir gösteri karşılıyor ziyaretçisini.

Edith Piaf’tan Esmeralda’ya!

Edith Piaf.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Ardından dünyanın her yerinden ünlünün balmumu heykelinden oluşan koleksiyonu gezmeye başlıyorsunuz. Bizi ilk karşılayan, dünyaca ünlü şarkıcı, Fransızların ‘kaldırım serçesi’ Edith Piaf oluyor. Onu Fransız ve dünya sahnelerinin artık ezbere bildiği sayısız isim takip ediyor.

Londra’daki Madame Tussaud Müzesi’nin Paris versiyonu olarak özetlenebilecek Grevin Müzesi, sadece yakın tarihin önemli isimlerine değil, aynı zamanda tarihi kişiliklere de yer vermiş.

Da Vinci.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Fransız tarihinin önemli anlarını özetledikleri sahnelerde Ortaçağ’daki vebadan Fransız devrimine yok yok! Bununla birlikte Leonardo da Vinci gibi Fransız olmasa da Fransız tarihinde önem taşımış büyük isimler de Grevin Müzesi’nin koleksiyonunda yerini bulmuş.

Esmeralda ve Quasimodo. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Grevin Müzesi’nin konu ettiği bazı isimlerse, ünlü hikaye ve romanların karakterleri.. Onlardan biri bugün dünyada birçok dile çevrilmiş olan ve Victor Hugo imzası taşıyan Notre Dame’ın Kamburu romanının ana kahramanları: Esmeralda ile Kambur Quasimodo. Paris Notre Dame Katedrali önünde elinde tefiyle dans eden çingene kızı Esmeralda’ya gönlünü kaptıran kamburun acıklı hikayesi küçük büyük herkesi etkiliyor, kahramanların heykelleri de öyle.

Grevin Müzesi’ndeki bir başka hayali kahraman ise Antoine de Saint Exupery’nin kaleminden çıkma ve yine dünya dillerine çevrilen Küçük Prens. Küçük Prens’in artık dünyaca ünlü ‘güllerle diyaloğu’ müzedeki heykel grubuyla ölümsüzleştirilmiş.

Paris Grevin Müzesi’nin başlıca özelliği gündemdeki kişilerin heykellerini yaptırmaya devam ettirmesi muhakkak. Bu kişiler futbol dünyasının ünlüleri olabildiği gibi ünlü sinema oyuncuları, pastacılar, yazarlar olabiliyor.

Makaroncu Pierre Herme. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’te makaronun kralı diye anılan ve benim de Skylife dergisi için söyleşi yapıp yıllar önce kaleme aldığım pastacı Pierre Herme’nin heykeli de bunlardan biri.

Sinema dünyasının en yakışıklıları ile en güzellerinin de geçit yaptığı Paris Grevin küçük büyük herkesi heyecanlandırıp şaşırtan bir müze.

Yazmayıp fotoğraflamadıklarımız Paris gezinize kalsın.

Sıradışı Paris turlarımda görüşmek dileğiyle…

Paris Grevin Müzesi’nin diğer ünlüleri:

Ünlü sinema oyuncusu Monica Belluci. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Ünlü şarkıcı Céline Dion ve eşi. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Ünlü düşünür Jean-Paul Sartre. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Şaşkın ve Ürkek romanıyla Türkiye’de de ünlenen yazar Amelie Nothomb. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.