Skip to content

Paris Uluslararası Kültürel Miras Salonu’ndaydık

Paris’teki salonun baştacı zanaatkarlar.. @Aslı Ulusoy Pannuti

Paris’teki dünyaca ünlü Louvre Müzesi’nin ek salonlarında bu yıl 23’ncüsü düzenlenen ‘Uluslararası Kültürel Miras Salonu’ndaydık. 2-5 Kasım tarihleri arasında gezilebilen salon inşa edilmiş ya da edilmemiş kültürel mirasın korunması ve restorasyonu alanında çalışan profesyonellerin buluştuğu standlar, konferanslar ve ödüllerle rengrenk görüntüler sunuyor.

Paris’teki salonun girişinden. @Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Her yıl ender ve sıradışı becerileri onurlandıran salon, özellikle bu türden ender mesleklere tutkun kadın ve erkekleri cesaretlendirmeyi amaçlıyor.
Louvre Müzesi gibi dünyanın en gözde mekanlarından birinin girişinde gerçekleştirilen salonda bu yıl kırktan fazla meslekten 350 stand yer aldı.

Tıpkı katılımcılar gibi ziyaretçilerin de söz konusu meslekler ve ortaya çıkan eserler hakkında bilgi sahibi ve tutkun olduğu salonun bu yılki konusu ‘kültürel miras ve kültür turizmi’ydi.

89 milyon turist, 44 bin tarihi anıt!

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

2017’de 89 milyon turistin beklendiği Fransa’da turizm ekonomisinin genel ülke ekonomisine katkısı büyük muhakkak. Kaydedilmiş veya sınıflandırılmış 44 bin anıtla Fransa’da kültürel miras zenginliğinin önemi çok büyük. Bu nedenle salon, kültürel miras ile kültür turizmini bir arada ele alarak çeşitli tartışmalar ve konferanslarla gündeme getirdi.

Salondaki konu başlıkları

Paris’teki Uluslararası Kültürel Miras Salonu’nundaki konferans başlıklarından bazıları şöyleydi:

‘Turizm ve yoksulluğun azalması’, ‘Eski cephelerin temizlenmesi’, ‘Kültürel miras ve kültür turizmi: Tüm ülkede uyum içinde bir gelişme için hangi çözümler üretilebilir?’, ‘Kültürel miras kurumlarının turizme ve kültüre bakış açısı’, ‘Gölgedeki bir mesleğe kuvvetli bir ışık: Koruma ve restorasyon’, ‘Halep’i yeniden inşa etmek: Kültürel mirasın rehabilite edilmesinde yeni yaklaşımlar’, ‘Kültür turizmi: Kültürel Miras için şans mı tehlike mi?’ ve daha nice ilginç konu başlığı..

Unutulmuş meslekler

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’teki Uluslararası Kültürel Miras Salonu’nun en ilginç görüntüleri ise, günlük hayatımızda çok rastlamadığımız ender mesleklerin erbabına aitti. Kimi çok farklı kumaşlardan halatlar dokuyan, kimi çeşitli halı ve kilimleri restore eden, heykeller yapan bu zanaatkarlar, başta dünyada, sonra Fransa’da artık unutulmuş gibi görünen, oysa ki incelikleri ve şıklıklarıyla hala baş döndüren meslekleri de hatırlattı ziyaretçisine.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Çeşitli yarışmaların da düzenlendiği Paris Uluslararası Kültürel Miras Salonu’nun canlı ve güzel taraflarından biri de konuya ilişkin kitapların ve dergilerin bulunabildiği  sergilerdi. Genellikle sanat, mimari, tarih vs üzerine konularıyla bu kitap ve dergiler, kitap kurtlarının ilgi noktasıydı.

Paris Uluslararası Kültürel Miras Salonu’ndan diğer kareler:

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.