Skip to content

Şampanya bölgesinin güzeli: Epernay!

 

Epernay Belediyesi 19. yüzyıldan görkemli bir malikanenin içinde… @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’e 150 km uzaklıktaki Epernay dünyaca ünlü Şampanya bölgesinin iki önemli şehrinden biri. Ve ben bu şehre, üyesi olduğum Fransız gazeteci derneğiyle davetliydim. Şubat 2020’de açılacak Şampanya ve Arkeoloji Müzesi’nin sürmekte olan restorasyon çalışmasına kasklarımızla girdik; Epernay’i ‘tuktuk’larla gezdik; hava şartları nedeniyle binemesek de Epernay uçan balonu hakkında ayrıntılı bilgi alıp, bölgenin gurur kaynağı şampanya üreticilerinden birine, mahzen gezisine gittik.

Konuya ilişkin Hürriyet’in 18 Mart 2019 tarihli yayını için kaleme aldığım ve ‘Şampanya güzeli: Epernay’ başlığıyla yayımlanan yazımı okumak, artı fotoğraflar görmek isterseniz tıklayın.

Epernay Şampanya ve Arkeoloji Müzesi’nin restorasyon çalışmasındaydık. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Epernay tarihî tiyatrosu. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Fransa’ya gelen turistlerin belki de Paris kadar adını duydukları ikinci bir adrestir Şampanya bölgesi. Öyle ki yıllar içinde ‘Şampanya yolu’ başlıklı turistik rotalar çıkmıştır ortaya. İşte bu bölgenin başlıca adreslerinden birine, Epernay şehrine davetliydim geçenlerde. Üyesi olduğum Fransız gazeteci derneğinden yedi gazeteci arkadaşımla gittiğimiz gezide en çok etkilendiğim, yüzyıllara yayılan bir geleneğin küçücük bir taşra şehrini nasıl da ‘parlattığı’ oldu.

Eski müzeye yeni yüz!

Epernay Müzesi’nin şantiyesindeydik.

Epernay gezimiz şehirde gelecek yıl açılacak Şampanya ve Arkeoloji Müzesi çalışmasını ziyaretle başladı. Şampanya Caddesi (Avenue de Champange) üzerindeki en gösterişli binalardan birinde, Perrier Şatosu’nda yer alan eski müze, yepyeni bir yüzle çıkmaya hazırlanıyor ziyaretçisinin karşısına. Tamamen modern sunum ve tekniklerle hazırlanan müzeye, 500 bin Şampanya ziyaretçisinden yüzde 10’unun girmesi hedefleniyor. Fransa’daki arkeoloji müzelerinin genellikle ailecek gezildiğini vurgulayan müze yetkilileri, diğer müzelerde olduğu gibi Epernay Müzesi’nde de ‘çocuklara yönelik eğlenceli bir gezi rotası’ da hazırlamışlar. Dört ayrı bölümden oluşacak müzeye girişin kişi başına 8 Euro olması planlanıyor.

Epernay uçan balonu!

Epernay uçan balonu. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Epernay’deki ikinci adresimiz, hava şartları nedeniyle binemesek de hakkında ayrıntılı bilgi aldığımız Epernay balonu oldu. Paris’te, Eyfel Kulesi’nin tam karşısındaki alanda uygun hava şartlarında yükselen uçan balonun tıpatıp aynısı olan balon, ta 1900’de denenmiş bir tanıtım çalışmasından almış ilhamını. Epernay’li şampanya üreticisi Eugene Mercier, Paris’te 1900 yılında düzenlenen Uluslararası Sergi’nin ziyaretçilerine uçan balonda şampanya ikram etmiş. Epernay balonuna binmek isteyenlere de tıpkı Mercier’in yaptığı gibi şampanya ikramı da yapılabiliyor. İniş binişiyle ortalama 20 dakika süren uçuştan arzu eden hatıra şampanya kadehiyle dönebiliyor. Uçuşlar tamamen balon pilotunun kararıyla, günün hava şartlarına göre yapılıyor. Gittiğimizde aşırı rüzgar nedeniyle havalanamayan Epernay balonunun açılışı yaz 2018’de yapılmış. 150 metreye yükselen uçan balonla Epernay şehrine ve çevresindeki üzüm bağlarına 360 derecelik bir açıyla bakabiliyorsunuz.

Epernay’de ‘dünyanın en pahalı caddesi’!

Lionel Boizel @Aslı Ulusoy-Pannuti

‘Tuktuk’lara binerek küçük bir şehir turu da yaptığımız Epernay’in en çarpıcı tarafı, üzüm bağlarıyla çevrili taşra şehri görüntüsünün ortasında inci gibi parlayan ana caddesi muhakkak. Şampanya Caddesi adıyla anılan bu bölgede Epernay’in büyük şampanya üreticilerinin malikaneleri ile üretim yerleri var. Şıkır şıkır görüntüleriyle göreni büyüleyen bu malikanelerde dünyaca ünlü markalar bulunuyor. Biz grup olarak altı kuşaktır şampanya işiyle uğraşan Boizel ailesinin üretim yerine davetliydik. 2018 baharından beri mahzenini turistlere açan Boizel, yılda 500 bin şişelik şampanya üretimiyle bölgenin ‘küçük’ üreticilerinden. Bununla birlikte yüzde 50’si Fransa’ya satılan Boizel şişelerinin diğer yarısının Japonya, ABD, İngiltere vs pazarlarına gönderildiğini öğreniyoruz. 2019 başından beri aile şirketinin başına geçen iki kardeşten biri olan Lionel Boizel’den bir ‘aile geleneği’nin ayrıntılarını öğreniyor, küresel ısınmanın üzüm bağlarını nasıl etkilediğini merakla dinliyoruz.

Epernay şehrinde çektiğim diğer karelerden örnekler:

Avenue de Champagne üzerindeki görkemli malikanelerden biri.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Avenue de Champagne. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Avenue de Champagne @Aslı Ulusoy-Pannuti

Epernay belediye binası. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Epernay’deki ‘tuktuk’lu gezimizden.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Boizel üretim evinden. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Boizel mahzeni. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.