Skip to content

Şıkır şıkır Noel!

CUMHURİYET GAZETESİ’NDE YAYIMLANAN YAZIM

9 Aralık 2013

“Dünyanın en güzel caddesi bu yılki Noel ışıklandırmasını resmi olarak başlatmıştır!”

Oyuncu Laetitia Casta’nın, Paris Büyükşehir Belediye Başkanı Bertrand Delanoe ile “start”ını verdiği Champs-Elysees (Şanzelize) ışıklandırması ve hemen öncesinde kurulan pazarıyla Noel 2013 etkinlikleri Paris’te resmen başlamış oldu. Yılbaşına kadar her gün 18:00 ile 02:00 arası ışıklandırılacak caddede bir milyona yakın, enerji tasarruflu spot kullanıldı. Böylece ünlü caddenin ziyaretçilerinin her yıl olduğu gibi ikiye katlanması, sayının günde 600 bine ulaşması bekleniyor.

Yavaş yavaş şehrin her yerine yayılacak bu ışık selinin ortasında kurulan Noel pazarları ise, Paris’in bir başka rengi! Başta başkent olmak üzere Fransa’nın dört bir yanından gelen esnafla, gerek ulusal düzeyde gerekse yerel ürünlerin satışa sunulduğu Noel pazarlarının ilki her yıl Şanzelize’de açılıyor. Ünlü Fransız tatlısı “makaron”dan sabuna, elişi ahşap objelerden sıcak şaraba yok yok bu pazarlarda! Paris’in en büyük Noel pazarı ise şehrin yanı başındaki La Defense bölgesinde kuruluyor. İlk olarak Almanya’da ve Fransa’nın Alsace bölgesinde doğan, 90’lı yıllardan itibaren Avrupa’nın her yerine yayılan Noel pazarları, yıl sonu kutlamalarının vazgeçilmezi..

Provins’in Ortaçağ Noel Pazarı!

Paris’e 90 km uzaklıktaki Ortaçağ şehri Provins de, Noel dönemi gerçekleştirilen etkinliklerle rengarenk. Bu yıl 14-15 Aralık günleri yapılacak Noel kutlamaları arasında en ilginci, Ortaçağ Noel pazarı muhakkak. Etkinlik, Paris’in başkentliğini ettiği Ile de France bölgesinde türünde tek! Dönemin kılık kıyafeti içinde Ortaçağ mesleklerini icra eden kadın-erkek gönüllülerin yaşatacağı bu neşeli atmosferde sihirbazlar ile cambazların da payı var muhakkak! Hz İsa’nın doğum gününü canlandıran oyuncular ile akşamüstü yapılan Ortaçağ dansı ve mumlu şehir gezisi de büyülü Noel havasının diğer parçaları!..

Peki, hikayenin gerisi mi?

Gerisi Paris turlarında…

Paris’te, Paris turlarında görüşmek dileğiyle…

Sıradışı Paris Rehberi

Comments are closed.