Skip to content

Sıradışı Paris Rehberi Yemek ve Kültür Dergisi’nde!.

Sıradışı Paris Rehberi Yemek ve Kültür dergisinin son sayısında.

Paris’te ‘Türk Sefarad Mutfağı’ denince akla ilk gelen ismi, Sibel Cuniman Pinto’yu, Çiya Yayınları’nın prestijli yemek dergisi Yemek ve Kültür’ün 2017 ilkbahar sayısına yazdım. Enis Batur, Serhan Yedig gibi yazı dünyasının kalemşorlarıyla aynı dergide, ‘Kaşkarikas’ gibi çok ilginç bir konuyla yer almak ayrı bir zevk doğrusu..

Sıradışı Paris Rehberi’nin 23 yıllık gazetecilik macerasına bir de Yemek ve Kültür’le tanık olmak istiyorsanız buyrunuz gazete bayilerine. 🙂

Bu habere ilişkin, TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu Hayatın Sesleri programında, 10 Şubat 2017 tarihinde canlı yer alan program kaydımı aşağıdan dinleyebilirsiniz:

Sibel Cuniman Pinto Meksikalı şef arkadaşıyla.

Atık mutfağı projesi Kaşkarikas, Sibel Cuniman Pinto’nun bir yıllığına yapacağı bir sosyal sorumluluk projesi. İlk ayağını Meksika’da gerçekleştirdiği projeyle Pinto, atılan, geriye kalan malzemelerle de çok güzel yemekler yapılabileceğini kanıtlayıp göstermek istiyor.

Paris Cordon Bleu’de eğitmen şef olarak çalışan, yazdığı yemek kitabıyla dünya kitap Oscar’ı sayılan ödüllerde 3’ncülük alan, içine doğup büyüdüğü Türk Sefarad kültürünün mutfağını özellikle anneannesinden alıp yeni kuşaklara aktarmanın heyecanını hep taşıyan Pinto ile yaptığım söyleşi üzerine kaleme aldığım metin, onun anlatırken, benimse yazarken yüreğimizi koyduğumuz bir ‘dava’nın hikayesi..

Kaşkarikas yemeği.

İstanbul’daki kaliteli ‘yerel yemek’ mutfağı Çiya’nın, prestijli yayınevi Çiya Yayınları’nca yayımlanan yazımın sonunda da belirttiğim gibi, “O sıcacık ‘borekitaslar’, ‘biskoçikoslar’, o ev yapımı vişne likörleri, o ‘şarope blankolar’; çocukluğunun o harikulade sofraları; o sofralardan damağında kalan tatlar, kokular”* tarihe karışmasın! İstanbul’da yaşadığı o güzel sofraların, Anadolu’nun, başka, bambaşka coğrafyaların “azı çoğaltan” yemekleri geleceğe de kalsın!

Meksikalı şef Jose Bossuet ile..

*Meçhul Yahudiler Ansiklopedisi, der. Rıfat N. Bali, “Zeldika’nın Hikayesi”, Sibel Cuniman Pinto, Libra Yay.

 

Peki Yemek ve Kültür’de başka neler var?

Yemek ve Kültür’ün ilkbahar-yaz 2017 tarihli 47. sayısındaki konulardan bazıları kısaca şöyle (Yemek ve Kültür’ün Faceebok sayfasından alınmıştır):

Bazı kişilere nevi şahsına münhasır denmesi nedensiz değil. Hangisi daha şaşırtıcı sizce: Ahmet Hâşim’in kili, Victor Hugo’nunsa portakalı ve hatta yengeci kabuğuyla yemesi mi? Enis Batur’un yazarların yemeğe olan ilgilerini, alışkanlıklarını kaleme aldığı yazısını ilgiyle okuyacaksınız.

Guillermo Cabrera Infante’nin birçoğumuzun vazgeçilmez içeceği çay üzerine tarihi bilgiler de içeren ironik yazısı, “Çay olmasaydı dünyanın hali nice olurdu?”  sorusunu yerleştiriyor belleklere. Saro Dadyan, Osmanlı ve Bulgaristan arasında verilen iki ziyafeti anlattığı yazısında, 20. yüzyıl başında yaşanan ziyaret ve ziyafet geleneğini menüler eşliğinde sunuyor.

Mehmet Ö. Alkan, Aynaroz’a doğru bir yolculuğa çıkarıyor okuru ve manastırlar ve keşişler diyarı olarak bilinen adayla ilgili notlarında tarihi ve bugünü bir araya getiriyor. Manastır mutfağından yemekler de eksik değil Alkan’ın yazısında.

Musa Dağdeviren Sütlü Biber’den Gari Aşı’na, Tavuklu Tutmaç’tan Zılbıt’a “unutulmuş halk yemekleri”yle buluşmanızı sürdürüyor.  Şeker sanayiinin Türkiye’de başlangıcı ve gelişimi üzerine bilmeniz gerekenler ise M. Bülent Varlık’ın “notları ve sorularıyla” oluşturduğu yazısında.

Charis Messis, Paflagonya mutfağına, “Uzak Doğu’nun hemen kıyısında garip bir ülkeye…”  davet ediyor sizi; bir yanda süt üreticisi, diğer yanda domuz yetiştiricisi Paflagonya… Nejat Yentürk’ün geleneksel ayaküstü mutfağı fast food üretimle karşılaştırdığı yazısı yemek kültürü ve tüketimi üzerine bir kez daha düşünmenizi sağlayacak.

Girona’dan Ayvalık’a denizkestanesi sezonunda yaşananlar, üretim ve tüketim kuralları, geleneği, Bizans’tan Japonya’ya dek denizkestanesine dair birçok bilgiyi Serhan Yedig kaleme aldı. Aslı Ulusoy-Pannuti ise “atık mutfağı” projesi Kaşkarikas’ı hayata geçiren Sibel Cuniman Pinto ile Paris’te görüştü.

Yemek ve Kültür 45. sayı

Yemek ve Kültür-46. sayı 

Comments are closed.