Skip to content

Sıradışı Paris Rehberi’nin seyahatleri: İran!

 

İran’daki Kaşan şehrinin tarihi evlerinden biri. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris gibi her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir şehirde rehberlik yapınca bazen, “Dünyanın merkezinde çalışıyor” hissine kapılıyor insan. Oysa biz öyle bir adrese gittik ki, mekan da, zaman da, dünyanın merkezi de değişti! Olağanüstü güzellikteki sivil ve dini mimarisi, sıcacık insanları, sokaklarda gitar çalan gençleri ve birbirinden güzel kızlarıyla İran, hayatta bir kez görülmeli!.

Hürriyet’in 10 Aralık 2018 tarihli yayınında ‘Şaşırtıcı ve güzel: İran’ başlığıyla iki bölüm halinde kaleme aldığım yazının birinci bölümü için tıklayınız.                                           Hürriyet’in 18 Aralık 2018 tarihli yayınında ‘Tahran’dan Şiraz’a uzanan yolculuk’ başlığıyla yayımlanan ikinci bölüm için tıklayınız.

İran’ın Şiraz şehrinde müzik yapan gençleri seyretmek için:

 

Şiraz’daki İrem Bahçesi’nden. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’e, Fransa’ya benzemeyen, günlük hayatımızın tamamen değişeceği, şaşıracağımız bir adresin peşindeydik nicedir. İran ise yıllardır aklımızın bir köşesindeydi. Ne zaman ki arkadaşımız Lale Yeşilova’nın Farsça konulu bir doktora tezi yazdığını, bunun için İran’a gidip geldiğini öğrendik, o zaman kesin karar verdik: Bu seferki tatilimizde İran’a gidecektik. Aylar süren İran konulu okumalar, filmler derken Lale ile İran’daydık.

Persepolis’ten Gülistan Bahçesi’ne!

Persepolis’te.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Başta MÖ 500’lere tarihlenen, Büyük İskender’in yerle bir ettiği ama İranlıların tarihi gururu Şiraz yakınlarındaki Persepolis olmak üzere; Tahran’da, şahın taç giydiği gösterişli Gülistan Sarayı; Meşhed’de dünyanın her yıl milyonlarca hacı adayını çeken görkemli İmam Rıza Külliyesi; İsfahan’da başdöndürücü güzellikteki ana meydan; Yezd’de Zerdüştlerin Ateş Tapınağı; Kaşan’ın dantel gibi işli, havuzlu avlularıyla dinlendirici tarihi evleri ile İran, ‘unutulmaz bir ülke’ olarak anı defterimizdeki yerini aldı bile!

Güzel İran’ın güzel insanları!

Meşhed’deki İmam Rıza Külliyesi. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Ya insanları.. Zenginiyle, fakiriyle hiçbir çıkar gözetmeden yardımcı olmaya hazır, evini sofrasını paylaşmaya baştan gönüllü, cömert insanları… İran seyahatimizin bizi en etkileyen tarafı İranlılarla tanışmaktı muhakkak. Bu arada belirtelim: Türk olduğunuzu duyunca heyecanlanmayan, gözleri sıcacık bakmayan tek bir İranlı görmedik. Küçük büyük herkeste özel bir Türkiye sempatisi var İran’da. Gidebilen Türkiye’ye tatile gitmiş bile, gidemeyenlerin en büyük hayali ise Türkiye!

Hep şaşırtan İran!

İsfahan. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Kimi son derece lüks, yataklı trenlerle yaptığımız yolculuğumuz sırasında karşılaştığımız günlük hayat görüntüleri de insanlar kadar şaşırtıcıydı: Tren ve otellerde tertemiz nevresimler, mis gibi sokaklar, güzel ve sağlıklı yemekler.. Hep korktuğumuz ‘ahlak polisleri’ ise ortalıkta yoktu. Onlardan biriyle sokakta sadece bir kez karşılaştık, dini kimliğiyle öne çıkan Meşhed şehrinde. Lale’ye kibarca saçını başörtüsüne sokması söylendi. Onun dışında şehirlerarası yollarda kadın-erkek aynı kompartımanda, otobüste seyahat ettik; otellerde evlilik cüzdanımızı göstermek zorunda kalmadık.

Halkının yüzde 85’i okuma yazma bilen, kızların kırsal kesimler dahil okula gittiği, üniversitedeki oranlarının yüzde 55 ile erkeklerin önünde olduğu, kadın mühendis ve doktor sayısının erkeklerden fazla olduğu İran, gerçek bir değişiklik arayanlar için en doğru adres. Lale’nin önerisi ise, İran’a baharda gitmeniz, hele Şiraz o dönemde çiçeğe bürünen ağaçlarıyla gerçek bir bayram yeri oluyormuş.

Sözün kısası: Hayatta bir kez görülmeli: İran!

Tahran’daki olağanüstü konser!

Golbang Grubu. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Bir akşam Tahran’ın prestijli Vahdat Sahnesi’nde seyrettiğimiz Golbang Grubu, geleneksel İran müziğinin en güzel örnekleriyle karşımızdaydı. Seyirci ise özeni ve şıklığıyla Viyana’dakini aratmıyordu.

Golbang Grubu’nun konserinden çektiğim parçayı dinlemek isterseniz tıklayınız.

 

İran seyahatimizde çektiğim diğer kareler:

Ünlü İranlı şair Hafız’ın Şiraz’daki mezarı. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Zerdüştlerin Ateş Tapınağı’ndan. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Eski Zerdüşt Mezarlığı’ndan. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Ömer Hayyam’ın mezarında fotoğraf çektiren İranlılar. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Lale, rehberimiz, Alessandro ben ve Şirazlı dostlarımız Menevşe ve kızı Fatma’yla Persepolis’te.

Comments are closed.