Skip to content

Siradisi Paris Rehberi’nin delilikleri: Teodorico’nun mezarında ‘Yadeller aldı beni’!

DSC_0636İtalya’nın Ravenna kentinde, bundan tam 1500 sene önce İstanbul’a eğitime gitmiş Ostrogot Kralı Teodorico’nun anıt mezarına İstanbul rüzgarı taşımam şarttı! O sisli ve buz gibi günde girdiğimiz mezar öylesine etkileyiciydi ki, turistlerin varlığına aldırış etmeden -tamam sesim biraz titredi belki- bir ses kaydı yapıverdim! Bu da benim deliliğim olsun!

Çocukluğumdan beri tutkumdur sanat müziği.. Bu tutkuyu Paris Frankotürk Türk Müziği Korosu’nda kimi zaman solist kimi zaman korist olarak sürdürüyorum zaten. Dün döndüğümüz son İtalya tatilimizde gittiğimiz ve bir dönem Batı Roma İmparatorluğu’na başkentlik ederek Doğu Roma’nın başkenti İstanbul’la ‘kardeş şehir’ sayılan Ravenna üzerine yazacağım yazı için girdiğim bir anıt mezarda bugüne kadar hiç yapmadığım bir şey yaptım! Bir zamanlar İstanbul’a eğitime gitmiş mezar sahibinin, Ostrogot Kralı Teodorico’nun mozolesine bir damla İstanbul rüzgarı taşıdım.

Tamamen o anda geldi bu his!

Deli deyin, duygularıyla yaşıyor deyin, istediğinizi söyleyin! Ben yaptım! 🙂 Hem de onca turistin önünde! Onlar da ya saygıdan ya da sesimi beğendiklerinden sessizce dinlediler, Saaddettin Kaynak’ın bu olağanüstü bestesini.

Muhtemelen kimsenin bugüne kadar yapmadığı bir şeyi yapıp, mozolenin ‘kubbesinde sesimizi baki bıraktık’ anlayacağınız!

Yorumlarınızı merakla bekliyorum.

Paris’ten selamlar herkese…

Yadeller aldı beni-1. bölüm

Yadeller aldı beni-2. bölüm

Merak edenler Paris Frankotürk Türk Müziği Korosu’nda solist olarak, enstrümanlar eşliğinde seslendirdiğim aynı parçayı, ‘Yadeller aldı beni’yi bir de asağıdaki videodan dinleyebilirler:

 

3 Comments
 1. Ahmet Güvenek #

  1977 yılında TRT de devrin ünlü hocalarından Türk Müziği dersleri aldım.Türk müziğine karşı Özel bir sevgim , saygım ve ilgim var. Aslı hanımın şarkısını güzel sesiyle Teodorico’ nun mexarını gexerken tesadüfen orada olsaydım ve dinlemiş olsaydım sanırım ağlardım. Süpersın Aslı Ulusoy Pannuti. Başarılarınızın devamı dileği ile tebrik ediyorum.

  Ocak 4, 2016
 2. TAMER PALA #

  İTALYA GEZİLERİNİ TAKİP EDİYORUM .İYİ BİR GEZGİNSİN TEBRİK EDERİM.

  Ocak 5, 2016
 3. admin #

  Ahmet Bey cok tesekkür ederim bu güzel yorumlarınızdan ötürü, şimdi gördüm.. Tamer Bey size de öyle, sağolun.. Selamlar..

  Ocak 19, 2016

Comments are closed.