Skip to content

Vulcania: Volkanlarla ‘oynamak’!

@Francis Debaisieux

Fransa’nın ‘dingin’ volkan bölgesi Auvergne hem yemyeşil doğası hem de Fransızların çok sevdiği ‘eğlendirerek öğreten’ Vulcania parkı ile hem yerli hem de yabancı turistlerin gözdesi…

‘Vulcania: Volkanlarla oynamak’ başlıklı yazımın daha ayrıntılı bir versiyonunu Hürriyet’in 4 Eylül 2018 tarihli yayınından okuyabilirsiniz.

Vulcania’ya ilişkin TRT Türkiye’nin Sesi Hayatın Sesleri proramına, 9 Eylül 2018 tarihinde geçtiğim haberi aşağıdan dinleyebilirsiniz:

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Yıllardır duyardım: “Volkanlara ve doğa olaylarına ilişkin her şeyi eğlenerek öğreniyorsun” diye.. Sonunda dayanamadık, merak edip gittik. Dedikleri kadar varmış: Fransızlar yine bilimi herkes anlasın diye basitleştirip eğlence parkına çevirmiş.

Bir yanardağı andıran girişi, bölgedeki volkanik kayaları da kullanarak inşa edilmiş. Tıpkı yapay patlamaların eşlik ettiği, 38 metre derinliğindeki krater gibi…

Auvergne Volkanik Doğal Parkı içine kurulduğundan doğaya zarar vermemek için mümkün olduğunca dar bir alana kurulmuş Vulcania. Bu nedenle derinlemesine yani iki katı yer altına inşa edilmiş. Toplam dört kattan oluşan parkta interaktif oyunların yanı sıra dev ekranlara yansıtılan üç boyutlu filmler, volkan ve doğa olayları konulu deneyler, teatral gösteriler görülebiliyor.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Kasırgadan depreme, çığdan dev dalgalara akla gelebilecek her türlü doğal felaketin neden ve sonuçlarıyla ele alındığı parkta en etkileyici filmlerden biri ‘Ya volkanlar uyanırsa’ konulu.. Çünkü Auvergne bölgesindeki Puys Sıradağları’nda yer alan volkanların sonuncusunun 5 ya da 6 bin yıl önce patladığı düşünülüyor. Yani 10 bin yıldan daha yakın bir zamanda volkanik faaliyet görüldüğünden, bölge volkanları ‘sönmüş’ değil, aksine ‘aktif’ sayılıyor. Öyle olunca bilimin aklına bin bir soru geliyor: “Ola ki Auvergne volkanları yeniden faaliyete geçerse? Ne zaman? Nasıl?” Tamamen bu sorular çevresinde gelişen hipotezler üzerinden giden film sırasında patlamayla su yatağından taşan nehir üzerimize boşalıyor, sağa sola lavlar sıçrıyor, yılanlar bacaklarımızın arasından dolaşıyor!

@Jerome Chabanne

Vulcania’daki bir diğer ilginç filmse ‘İlk uçuş’! Bölgede son birkaç yıldır tekrar görülmeye başlanan ‘kraliyet kartalı’nın görüş ve uçuş mesafesinden izlediğimiz Auvergne doğal parkı birbirinden güzel gölleri, yemyeşil tepeleri ile ayaklarımızın altında. Kuşun kanatlarını çırpmasına uyumlu biçimde yüzümüze vuran rüzgar uçuş hissimizi iyice artırıyor.

Okyanus dibine indik!

@Jerome Chabanne

2 bin beş metre derinliğe iniyoruz şimdi de! Karanlığın, sessizliğin ve soğuğun hüküm sürdüğü ortamda bin bir çeşit bitki ve hayvan görüyoruz. Gözlerimiz önünde tüten sualtı yanardağları başlı başına etkileyici. Tamamen gerçek görüntülerin eşlik ettiği okyanus ‘dalışımız’, dipteki 8 dakikalık gösteriyle sonlanıyor.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Volkanlar ve Yeryüzü başta olmak üzere birbirinden ilginç konuların ele alındığı atölyelerle başta çocuklar olmak üzere bilimin eğlendirerek işlendiği teatral gösteriler Vulcania’nın diğer renkleri. Çocuk kahkahalarının ortalığı sardığı teatral gösterilerde yer bulmanın zor olduğunu baştan belirtelim!.

 

 

 

 

 

Comments are closed.