Skip to content

Özgeçmişim

asli-minik

Aslı Ulusoy-Pannuti

Diplomalarım:

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi
Gazetecilik Bölümü – İSTANBUL

Eşlikçi rehber diploması – FRANSA

Dillerim:

Türkçe, Fransızca, İtalyanca

Özgeçmişim

1975 İstanbul doğumluyum. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’ndeki eğitimim hayata bakışımı biçimlendirdi. Profesyonel yaşantım henüz öğrenciyken Aktüel dergisinde başladı. İki yıllık basın tecrübemden sonra mezunu olduğum fakültede asistan oldum. Okuldaki aktivitem süresince çeşitli gezi dergilerinde (Gezi Travel, Ulusoy Travel vs.) turistik gezi yazılarım yer aldı. 2002 yılında Ulusoy Travel’dan aldığım teklif üzerine üniversiteden ayrılıp, yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başladım.

Ulusoy Travel dergisinden, tam bir yıl sonra, yani kasım 2003’te ayrılmamın nedeni, İtalyan-Fransız eşimin İtalya Perugia Üniversitesi’nde hoca olarak göreve başlamasıdır. İtalya’da ilk işim Yabancılar Üniversitesi’nde İtalyanca öğrenmek oldu. Bu iki sene boyunca Türk basınıyla bağlantım hiç kopmadı, fotoğraflı gezi yazılarımla mesleğime bir şekilde devam ettim. Sonraki adresimiz ise Paris yakınlarındaki Meaux şehriydi. Uzun süre, “Evlendim mi yoksa Avrupa turu yaptığım bir dil kursuna mı kayıt oldum?” diyerek kendimle dalga geçtiğimi söylemeliyim.

Fransızca’yı öğrendikten sonra, Paris’te turizm sektöründe çalışma arzum doğdu. Bunda seyahate, dünyanın yeni yerlerini keşfe, kısacası turizme olan tutkumun rolü büyük. Konuştuğum üç dili kullanabileceğim, turistik gezilerle sürekli hareket halinde olabileceğim, Türkiye’ye olan özlemimi Türkçe rehberlikle bir parça giderebileceğim ve belki de en önemlisi, her an yeni insanlarla karşılaşabileceğim, yeni bir mesleğin peşine düştüm: Paris’te eşlikçi-rehberlik. Bunun için Fransa’da yetişkinlere meslek eğitimi veren AFPA’nın “eşlikçi rehber” (accompagnateur touristique) formasyonuna başvuruda bulundum. Giriş sınavını başarıyla geçip, hemen hepsi Fransızlardan oluşan sempatik grubumda, yatılı eğitim gördüm. Eğitim boyunca teorik çalışmanın yanı sıra, Paris ve çevresinde çok sayıda turlar düzenleyip, seyahat organizasyonları yaptık. Budapeşte’ye düzenlediğimiz eğitim amaçlı tur, formasyonumuzun bitirme sınavlarından biriydi. Bir buçuk aylık staj dönemimiyse, Türkiye’den Paris’e çok sayıda turist getiren, Paris’teki “incoming” seyahat acentasında tamamladım. Staj dönemim, işin gerek arka planını yani masa başını, gerekse dışarıyı yani İtalyanca, Fransızca ve Türkçe rehberlik hizmetlerini yakından görüp öğrenebildiğim, çok faydalı bir süreçti.

Diplomamı aldığım günden beri çeşitli seyahat acentalarıyla Paris’te Türkçe, Fransızca ve İtalyanca dillerinde eşlikçi rehber olarak çalışıyorum. Gerek bireysel, gerek grup halinde turist olarak Paris’e gelen öğrenciler, eğitimciler, mimarlar, mühendisler, turizmciler ve daha sayısız meslek grupları; balaylarını geçirmek ya da nikahlarını dünyanın bu en çekici kentinde kıymak için Paris’e tatile çıkmış çiftler; çeşitli fuarlara katılmak üzere şehre gelen işadamları ve daha niceleriyle bugüne kadar çok hoş tecrübeler yaşadım.

Kurmuş olduğum şirket ve Sıradışı Paris Rehberi ile amacım Paris heyecanımı, şehri keşfe çıkmış Türk turistlerle paylaşmak.

Paris tatilinizde Türkçe konuşan birine ihtiyacınız olursa, adresim belli.

Görüşmek dileğiyle…

Aslı Ulusoy-Pannuti