Skip to content

Paris’te Ulaşım

Metro

Paris’te metronun yanı sıra, otobüs ve tramvaylarda da geçerli t+ isimli bilet.

Paris’te toplu taşımacılığın yoğun bir kısmı metro üzerinden gerçekleştiriliyor. 14 hatlı metro ağıyla, bir istasyondan öbürüne geçerek şehri baştan başa rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz. Metro ile RER adı verilen 5 hatlı banliyö tren ağı birbirine bağlanmış durumda. Yani bir metro istasyonundan banliyö trenine geçiş ve Paris dışına çıkış mümkün olabiliyor. Bu durumda yolculuğunuza metro biletiyle değil, RER biletiyle devam etmek gerektiğini de belirtelim. Hafta içi gün boyu ortalama 2 – 4 dakikada bir metro var. Hafta sonları ve her gün saat 20:30’dan itibaren bekleme süreniz 6 ile 8 dakika arasında değişiyor. Açılış sabah 5:30, kapanış ise sabah 1:00 civarında ama bazı istasyonlar gece 24:00’a doğru kapanmaya başlıyor, belirtelim! 22:30 – 23:00’ten itibaren metroya binmemenizi öneririm. Paris çevresindeki banliyölerden şehre gelen gençlerin taşkın hareketleri rahatsız edici olabiliyor. Metroda rahat hareket etebilmek için, istasyonlardan metro planı almanızda yarar var. Metro biletiyle Paris’te otobüse binebildiğinizi de belirtelim. Bir metro bileti 1 Euro 90 santimken, 10 bileti bir arada alabildiğiniz “carnet”nin (karne) satış fiyatı 14 Euro 50 santim. Küçük çocuklar için 10 biletlik bir karne fiyatı ise 7 Euro 25 santim.

Otobüs

Paris’te şehir hatları otobüsü..

Şüphesiz en zevkli ulaşım şekli, çünkü Paris’i seyrederek seyahat imkanı veriyor. 59 hatlı otobüs ağında özellikle 21 ve 72 numaralı hatlarla Paris’teki başlıca yapıtları ve mahalleleri görmeniz mümkün. Otobüsle gezme konusundaki en büyük sıkıntı otobüslerin tam rotasını her seferinde bilemiyor olmak. Metroda geçerli olan t+ isimli bilet otobüslerde de geçerli.

 Taksi

Öncelikle Paris’te taksiye binmenin ortalama yaşam seviyesine göre lüks bir şey olmadığını, fiyatların uygun olduğunu bilmekte yarar var. Ancak taksimetre trafik sıkışıklığında, hareketsizken de çalışmaya devam ediyor. Paris’te genellikle tren garlarına yakın noktalarda bulunan toplam 470 durağın yanı sıra yoldan taksi çevirmek de mümkün. Bununla birlikte taksilerin genellikle trafiğin yoğun olduğu alanlarda bulunabildiğini, boş bir yolda saatlerce taksi beklemek zorunda kalabileceğinizi de bilmekte yarar var. Boş taksilerin üzerindeki TAKSİ tabelasında A, B ve C harflerini göreceksiniz. Beyaz A harfi yanıyorsa gündüz tarifesi yani 10:00-17:00 arası, turuncu ya da sarı B harfi yanıyorsa gece tarifesi yani 17:00-10:00 arası, mavi C harfi yanıyorsa Pazar günü 24:00-07:00 arası tarife geçerlidir anlamına geliyor. En kısa yol için minimum 7 Euro ödemeniz gerekiyor. Paris’te taksilerin maksimum 3 müşteri aldığı, şoförün 4. müşteriyi ancak isterse alıp, 3,5-4 Euro civarında ek para isteyebileceği de kulağınızda kalsın…

Paris’i ‘tuktuk’la gezmek!

Paris’te kimi motorlu, kimi ise bisikletli bu mini ulaşım aracı ilk bakışta çekici gibi gelse de, soğuk havalarda çok tavsiye edeceğim bir ulaşım aracı olmayacak size. Süspansiyon sorunundan ötürü de aşırı sallantısıyla çok favorim değil doğrusu.. Yine de Paris’i ‘tuktuk’la turlamak isterseniz, fiyatlar konusunda çok çok dikkatli olun! Başlangıçta 10 Euro dedikleri bir mesafe, yolun sonunda ‘kişi başına 10 Euro’ya dönüşebiliyor çünkü!!!

Yürüyerek Paris!

Paris’teki renkleri, kokuları sonuna kadar tatmanın yolu yürüyüş turlarından geçiyor muhakkak!

Belki de Paris’i sokak sokak, abide abide, heykel heykel, cadde cadde görebilmenin en güzel yolu. Zaten yürüyüş turları için yüzlerce seçenek var Paris’te… Çok sık aralıklarla rastlayacağınız metro istasyonlarıyla birbirine uzak iki noktayı birleştirme imkanı da bu yürüyüşleri kolaylaştırıp, daha da zevkli hale getirebiliyor.

Toplu taşıma abonmanları

Mobilis:

Paris’teki Mobilis biletlerinin üzerinde toplam kaç alanda (zone) geçerli olduğu yazıyor. Örneğin bu bilette 1-3 alanında geçerli.

Paris’i ve çevresini kapsayan 1’den 5’e uzanan bölge içinde, dilediğiniz alanda seçeceğiniz bu abonmanla bir gün boyunca defalarca metro, RER, otobüs ve tramvaya binebiliyorsunuz. Fiyatlar, tercih ettiğiniz alana göre değişiyor. Yani sadece Paris’in içini kapsayan 1. ve 2. bölgede geçerli abonman ile şehir dışına çıkma imkanı veren, 1. ve 5. bölgeyi kapsayan abonman arasında fiyat farkı oluyor.

Paris Visite: 

Paris’te turistlere yönelik hazırlanmış bu kartı genellikle önermiyorum. Onun yerine Mobilis’i tavsiye ediyorum.

Bir ve birden fazla gün için alabileceğiniz bu kart da yine seçeceğiniz bölge sayısına göre fiyat farkı gösteriyor. Bu bilet aynı zamanda bazı müzelere küçük indirimler sağlıyor ancak bu indirimler çok kısa süreler için geçerli olduğundan, bu kartın çok yararlı olduğunu söyleyemeyeceğim.